بادام, خشکبار, محصولات

مغز بادام

در میان انواع خوراکی ها و نوشیدنی هایی که منشا طبیعی و ارگانیک دارند، کمتر موردی را می توان پیدا کرد که ویژگی ها و خصوصیات شگفت انگیز و بسیار مفیدی برای سلامتی و تندرستی انسان نداشته باشد. به عبارت دیگر، منابع غذایی گیاهی و جانوری در صورتی که به درستی فرآوری و مصرف شوند و به دور از فرآیند های شیمیایی و صنعتی آماده گردند، می توانند با هماهنگی و تامین مایحتاج بدن، به خوبی مسیر زندگی متعادل و راه های سلامتی را برای انسان هموار تر کنند.

از میان این مواد گیاهی، می توان به دانه های روغنی یا به عبارت بهتر، به مغزی جات اشاره نمود. دانه های روغنی در حقیقت مغز هایی هستند که درون پوسته های نسبتا سخت رشد کرده و میوه گیاهان شگفت انگیزی به شمار می روند. از میان این مغزی جات می توان به پسته، فندق و بادام اشاره نمود. این سه ماده اصلی به صورت های گوناگون قابل عرضه در بازار می باشند. از شکل خام گرفته تا حالت بوداده و همچنین خلال و خرد شده و خمیر شده مانند کره های گیاهی، راه هایی هستند که باعث رغبت بیشتر برای مصرف این مواد پر خاصیت می گردند.

یکی از انواع محبوب دانه های روغنی بادام است. بادام که به صورت خام درون پوسته و یا به صورت بو داده فروخته می شود، جزو محبوب ترین مواد مغذی گیاهی به شمار می رود. خلال بادام جزو پر مصرف ترین افزودنی ها به دسر، شیرینی و کیک است و طعم و عطر خاصی به این گروه از خوراکی ها می دهد. همچنین عصاره بادام نه تنها خواص درمانی و تقویتی قوی دارد، بلکه یک افزودنی بسیار خوش مزه و خوش بو خواهد بود.

در حالت معمولی، می توان بادام را با شکستن پوسته به دست آورد. در برخی موارد بادام را به همراه پوسته حرارت می دهند تا به اصطلاح بادام با پوست بو داده تهیه کنند. همچنین برای تهیه بادام می توان مغز آن را جدا کرده و حرارت داد. خواص مغز بادام بو داده با مغز بادام خاص تفاوت بسیار زیادی ندارد و هر دو جزو مغذی ترین مواد گیاهی به شمار می روند. طبیعتا برای تهیه مغز بادام خام و بوداده باید فرآیند های خاصی طی شود و به این دلیل قیمت انواع مغز بادام از قیمت بادام با پوست بالا تر است. با این حال، برخی از مردم ترجیح می دهند از بادام با پوست بو داده خریداری کنند. چرا که علاوه بر قیمت کمتر، به طور مستقیم در معرض حرارت قرار نگرفته است.

خواص مغز بادام خام به طور کلی برگرفته از خواص مغز های گیاهی می باشد. یکی از این ویژگی ها، چربی قابل توجهی است که در بافت آن ها وجود دارد. چربی موجود در دانه های بادام نیز به طور جداگانه در قالب روغن بادام استخراج شده و به فروش می رسد. روغن بادام از مهم ترین و پر طرفدار ترین روغن های گیاهی است که نه تنها به شکل خوراکی قابل استفاده است و می تواند جایگزین مناسبی برای چربی های مضر باشد، بلکه به صورت موضعی نیز قابل استفاده است. روغن مغز بادام منبع خوبی از پروتئین ها و چربی های مفید برای نگهداری پوست به حساب می آید. به همین دلیل استفاده از روغن مغز بادام به عنوان کرم پوست یا جلا دهنده و روغن مو مورد استقبال بسیاری از مردم قرار دارد.

دیگر خصوصیت مهم مغز بادام، پروتئین قابل ملاحظه ای است که در آن وجود دارد. این پروتئین برای کسانی که گوشت را از سفره غذای خود حذف کرده اند، یکی از جایگزین های مناسب به حساب می آید. پروتئین موجود در بادام و دانه های مشابه را می توان منبع غنی از مواد مورد نیاز تقویت عضلات و مفاصل در نظر گرفت. به همین دلیل پیشنهاد می شود افراد ورزشکار از مصرف این قبیل خوراکی ها غافل نشوند.

ویتامین ها، بخش دیگری از مواد تشکیل دهنده مغز بادام را تشکیل می دهند که عامل تقویت دستگاه ایمنی و تنظیم هورمون های بدن هستند. علاوه بر ویتامین و چربی، املاح معدنی و فیبر موجود در مغز بادام بهترین ماده ای است که برای تقویت دستگاه گوارش و نارسایی های این سیستم نقش بسیار مفیدی بازی می کند.

فیبر گیاهی موجودت در بادام سرشار از مزیت برای سلامتی بوده و کربو هیدرات بادام به طور کلی کالری بالایی به دنبال دارد. به همین دلیل است که بسیاری از مردم بادام را در سفره غذای صبحانه خود گنجانده اند. ترکیب مغز بادام با نان، پنیر و عسل، یک وعده غذایی بسیار پربار و مملو از مواد ضروری و سالم برای بدن را تشکیل می دهد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *