خشکبار, زردآلو, محصولات

زرد آلو خشک

خشکبار در فرهنگ ایرانی بخش جدا نشدنی از پذیرای ها و ظرف تنقلات میان وعده به حساب می آید، دلیل این موضوع نیز امکان نگهداری بهتر از میوه ها و محصولات گیاهی خشک شده در آب و هوای گرم و کم رطوبت ایران است. از گذشته این موضوع برای ساکنین سرزمین ما یک دغدغه مهم به شمار می آمده که چطور می توانند در طول سال از محصولات مختلف نگهداری و استفاده کنند تا این که ایده خشک کردن به تدریج گسترش پیدا کرد.

بخشی از خشکبار، همان دانه ها یا مغزهای گیاهی شبیه پسته و بادام و … هستند که معمولا بوداده می شوند تا رطوبت ناچیز در بافت آن ها هم از بین برود و برای مدت بیشتری قابل نگهداری باشند. بخشی دیگر از خشکبار که امروزه تنوع زیادتری هم پیدا کرده است، همان میوه های ریز و درشت خشک شده هستند که هر کدام بر اساس شکل و اندازه برش خورده و معمولا به صورت لایه لایه برای خشک شدن آماده می شوند.

بهترین راه خشک کردن این محصولات، چیدن آن ها روی سطحی تمیز در محیطی به دور از آلودگی های پراکنده در هوا و زیر نور آفتاب است. این کار را بسیاری از مادران خانه دار انجام می دهند و تنقلات و مکمل سالم غذایی برای ماه های آینده خانواده را تهیه می کنند.

از میان انواع محصولاتی که برای خشک کردن طرفداران زیادی دارد، باید به زرد آلو اشاره کرد. زرد آلو میوه ای شیرین و لذیذ و بسیار محبوب است که در برخی از استان های کشور از جمله اصفهان، با رطوبت و تابش آفتاب مناسب، به خوبی پرورش می یابد. علاوه بر این که زرد آلوی خام بسیار مورد استقبال قرار می گیرد، محصولات زیادی با استفاده از این میوه شیرین قابل تهیه است که از آن جمله می توان به مربا زرد آلو، مارمالاد، لواشک و زردآلو خشک اشاره کرد. حتی جوشانده برگ زرد آلو نیز به عنوان یک نوشیدنی پر فایده مصرف می شود. از طرف دیگر مغز هسته زرد آلو نیز یکی از دانه های مغذی و روغنی به شمار می رود که البته در برخی موارد مزه تلخ دارد و بهتر است دانه های تلخ خورده نشوند. تنوع خوراکی ها و نوشیدنی هایی که از این گیاه به دست می آیند نشان می دهد که زرد آلو تا چه اندازه مورد پسند خانواده ها قرار گرفته و تا چه اندازه خواص و طعم آن قابل توجه است.

می دانیم که زرد آلو از خانواده آلو ها می باشد و بسیاری از خصوصیات آن با سایر آلو ها مشترک است. شاخص ترین ویژگی زرد آلو، میزان قند آن است که به همین علت گاهی به نام شکرپاره معروف می شود. قند موجود در زرد آلو می تواند جایگزین مناسبی به جای قند صنعتی و کربوهیدرات های فرآوری شده باشد. زرد آلو یک میوه گوشتی است و به اصطلاح درمقایسه با سایر میوه ها از فیبر بیشتری برخوردار است. این فیبر یکی از گنجینه های غذایی و طبیعی برای بهبود ساز و کار های دستگاه گوارش و از بین بردن نارسایی های جذب و هضم مواد غذایی است. باید توجه داشته باشید که میزان قند و کالری موجود در یک عدد زرد آلو خشک به مراتب بیشتر از قند و کالری موجود در یک عدد زرد آلوی خام می باشد. چرا که بخش مهمی از رطوبت زرد آلوی خام تبخیر شده و قند آن در واحد حجم افزایش می یابد. در مورد سایر مواد مغذی تشکیل دهنده از جمله فیبر نیز به همین ترتیب خواهد بود.

زرد آلو سرشار از انواع ویتامین ها و آنتی اکسیدان های طبیعی است و میزان قابل توجهی از ویتامین آ، ب و ث را در خود دارد. پوست نرم و گوشت لذیذ این میوه ممکن است گاهی اغوا کننده باشد و موجب زیاده روی در مصرف آن گردد. به ویژه مصرف زرد آلو خشک به مقدار بیش از حد، احتمال بالا رفتن خطر برای بیماران دیابتی یا افراد دارای اضافه وزن را افزایش می دهد. در عین حال زرد آلو حاوی املاح معدنی مفیدی برای بدن انسان است که علاوه بر تاثیر روی سیستم قلب و عروق و جریان خون، برای بهبود عملکرد دستگاه عصبی بدن نیز مناسب می باشد.

به طور کلی زرد آلو و زرد آلو خشک دیر هضم و نفخ آور هستند. در نتیجه پیشنهاد می شود در هنگام ناشتا و زمانی که معده خالی است از خوردن آن پرهیز شود. خوردن آن بلافاصله پس از غذا و یا نوشیدن آب سرد روی زردآلو هم می تواند مضراتی برای اندام گوارشی به همراه داشته باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *