کشمش, محصولات

کشمش سلطان

زمانی که در مورد خشکبار صحبت می کنیم، یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده این گروه مغذی خوراکی ها، کشمش است. کشمش به عنوان یکی از پر طرفدار ترین و خوش خوراک ترین موادی است که از خشک کردن انگور به دست می آید.

خواص کشمش با خواص انگور تفاوتی ندارد و البته قند آن نیز بالا تر است. در نتیجه می توان این توصیه را برای افراد مبتلا به دیبات جدی گرفت که از خوردن افراطی کشمش پرهیز کنند هر چند قند موجود در آن طبیعی باشد.

کشمش همچنین به دلیل دارا بودن ترکیبات آهن، یک خون ساز طبیعی به شمار می رود و برای افراد مبتلا به کم خونی مفید است. علاوه بر این، عناصر موجود در کشمش بر روی دستگاه مغز و اعصاب تاثیر مثبت داشته و از بروز نارسایی های مربوط به این حوزه جلوگیری می کند.

کشمش ها در انواع و اقسام گوناگون با رنگ و طعم متنوع به دست می آیند که از میان ان ها می توان به کشمش سلطانی اشاره نمود. کشمش سلطانی اندازه نسبتا کوچک تری دارد و حاصل خشک شدن انگور های روشن و بدون هسته است. بازار اصلی این کشمش در اروپا می باشد چرا که بیشتر مورد استقبال اروپاییان قرار می گیرد. زنگ کشمش نیز پس از خشک شدن انگور روشن باقی مانده و بسیار خوش طعم است. کشمش سلطانی را در برخی مناطق کشمش سبز نیز می نامند.

در گذشته کشمش ها به روش سنتی و با پهن کردن خوشه های انگور زیر آفتاب به دست می آمدند. امروزه این روش برای تولید انبوه کشمش جواب گو نبوده و از خشک کردن با تیزاب همراه با بخار گوگرد استفاده می گردد. بسیاری از مصرف کنندگان کشمش ترجیح می دهند محصولی که می خرند از همان روش های سنتی به دست آمده باشد .

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *