زعفران, محصولات

زعفران سرگل

زعفران یکی از ارزشمند ترین انواع خشکبار است که در کشور ها و سرزمین های نیمکه گرمسیری و نیمه خشک قابلیت پرورش دارد. این گیاه ارزشمند با توجه به نوع برداشت و همچنین خواص جالب توجه خود، منحصر به فرد بوده و به طلای سرخ معروف شده است. زعفران در گذشته به عنوان یک رنگدانه طبیعی برای استفاده های غیر خوراکی مهم تلقی می شد و امروزه بیشترین مورد مصرف آن در صنایع غذایی است. علاوه بر این که رنگ و عطر خوبی به خوردنی ها و نوشیدنی های مختلف می دهد، طعم جالبی نیز به وجود آورده و از همین بابت می توان زعفران را یکی از بهترین چاشنی هایی نامید که قابل چشم پوشی از ترکیبات غذایی نیست.

با توجه به این موارد، کسانی که در حوزه مربوط به پرورش زعفران فعالیت می کنند، انواع و اقسام محصولات وابسته به زعفران را می شناسند و تقسیم بندی آن ها را نیز به خوبی می دانند. از جمله این محصولات وابسته می توان به زعفران سر گل اشاره نمود. زعفران به طور کلی به زعفران سرگل، زعفران نگین و زعفران پوشال تقسیم بندی می شود. نوع محصول بستگی به این دارد که دقیقا کدام قسمت گیاه زعفران چیده شده باشد.

زعفرانی که در بازار می بینیم، بر خلاف تصور عمومی گلبرگ یا برگ ان گیاه نیست، بلکه پرچم ها یا به عبارت بهتر کلاله های آن و قسمت های اطرافش می باشد. زمانی که هر محدوده چیده و برداشت شود، نام مخصوص به خود را خواهد داشت. به همین ترتیب اگر قسمت قرمز رنگ و اصلی کلاله برداشت شود، به آن زعفران سرگل می گویند. باتوجه به رنگ قرمز رنگ کلاله خالص زعفران، محصولی که به دست می آید یعنی زعفران سرگل نیز از رنگ دهی خوبی برخوردار خواهد شد. به این ترتیب عطر و طعم و خواص دارویی ان نیز به نسبت بهتر بوده و در نتیجه قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

البته عنوان سر گل برای این بخش از گیاه زعفران همه جا مرسوم نیست و برخی آن را با عناوین دیگری می شناسند. زعفران سر قلم، زعفران سر ریشه و زعفران ممتاز، همه اسامی خاصی هستند که به این نوع زعفران مرغوب گفته می شوند.

از آن جا که نزد ایرانی ها پذیرایی از میهمان ارزش بالایی دارد، معمولا برای مجالس خاص و رسمی از زعفران سرگل استفاده می شود. هر چند قیمت این نوع زعفران بالا تر است، از این رو حساسیت برای انتخاب ان توسط مشتریان داخلی و خارجی نیز بالا تر بوده و زعفران سر گل را به یکی از مهم ترین محصولات صادراتی برای بازار های بین المللی تبدیل کرده است. البته نباید فراموش کرد که همان زعفران سر گل نیز علی رغم آن که از مرغوب ترین و خالص ترین بخش گیاه زعفران چیده می شود، باز هم تفکیک و درجه بندی های متفاوتی دارد که از جمله ان ها می توان به زعفران سر گل درجه یک و زعفران سر گل درجه دو اشاره نمود.

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در هنگام خرید محصولات خشکبار به ویزه محصولات ارزشمند و قیمتی باید مد نظر قرار دهید، اطمینان و اعتماد نسبت به حسن سابقه و اعتبار فروشنده است. از این بابت، می توان زعفران سر گل را به عنوان یکی از محصولات بسیار ویژه در نظر گرفت که توسط فروشندگان معتبر ارائه می گردد.

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *