انجیر خشک, خشکبار, محصولات

انجیر

در میان انواع خشکبار که هر کدام دارای ویژگی ها و ارزش غذایی مخصوص به خود هستند، انجیر یکی از شاخص ترین آن ها به شمار می رود. این میوه محصولی است که در کشور های آسیای غربی و حوزه دریای مدیترانه رشد می کند و توانسته است در میان انواع محصولات مشابه، از استقبال زیادی برخوردار باشد.

یکی از ویژگی های مهم انجیر، قابلیت خشک کردن و تبدیل آن به خشکبار است. به طور کلی ایرانیان به دلیل تلاش برای نگه داری بلند مدت مواد غذایی در برابر سرما و گرما، توانستند روش خشک کردن را به کار بگیرند و بسیاری از میوه ها مانند انجیر و انگور را خشک کرده و در طول بقیه سال غیر از فصل اصلی میوه استفاده کنند.

انجیر میوه ای ایرانی می باشد که با فرهنگ و زندگی مردم به خوبی ارتباط گرفته است. در خانه های قدیمی ایرانی تقریبا یک یا دو درخت انجیر کاشته می شد که می توانست این میوه خوشمزه را برای مصرف خانواده تامین کند و هنوز نیز در شهر ها و محلات اصیل این سنت ادامه دارد. از سوی دیگر به شیوه های متفاوتی مانند خشک کردن یا تبدیل به مربا و یا عصاره شربت، می توان از شیرینی و طعم عالی انجیر استفاده کرد. به خصوص آن که به دلیل برخورداری از ماده ژلاتین مانند در بافت خود، هنگام پخت مربا به خوبی قوام امده و طعم یکنواخت و لذیذی را ایجاد می کند.

یکی از مهم ترین خصوصیات این میوه خوش طعم، ارزش غذایی بالای آن است. انجیر ترکیبی از انواع املاح و عناصر مفید برای بدن تشکیل شده و به منظور پیشگیری از مشکلات و نارسایی های گوناگونی مورد توجه قرار می گیرد. به عنوان مثال، قند بالای آن باعث می شود تا یک منبع عالی برای جایگزین کردن به جای قند صنعتی و مضر باشد و خوردن آن زیر نظر پزشک، به بیماران دیابتی کمک کند.

از طرف دیگر انجیر سرشار از انرژی بوده و مصرف آن در هنگام صبح برای فعالیت های روزمره بسیار سودمند خواهد بود. همچنین این میوه منبعی از آهن و مواد مغذی مانند پتاسیم و فسفر به شمار می رود. ترکیبات آهن موجود در انجیر برای کمک به افراد دچار کم خونی حاصل از فقر آهن مناسب است. همچنین عناصر آن می توانند نقش بسیار خوبی در تقویت دستگاه مغز و اعصاب و سلول های عصبی ایفا کنند. به این ترتیب، خوردن انجیر برای پیشگیری از بیماری هایی مانند آلزایمر و یا مشکلات عصبی از جمله تپش قلب موثر است.

یکی از مهم ترین دلایل خوردن انجیر، استفاده از بافت فیبر آن می باشد که برای تقویت دستگاه گوارش و رفع برخی از نارسایی ها و پیشگیری از سرطان در اندام مربوط به این دستگاه سود مند است. به طور کلی مصرف انجیر را می توان به شکل های مختلف و بهتر از همه به شکل خام تضمینی برای مقابله با مشکلات و بیماری ها دانست.

با روی آوردن مردم به تنقلات سالم مانند آجیل و خشکبار به جای انواع مواد غذایی مضر در میان وعده، مصرف انجیر خشک نیز از محبوبیت بیشتری برخوردار شده است. می توانید هر شب دو یا سه عدد انجیر خشک را درون یک لیوان آب ولرم ریخته و صبح به هنگام ناشتا میل کنبد. در این صورت علاوه بر تصفیه خون و پاکسازی دستگاه گوارش، انرژی کافی برای فعالیت های روزمره را نیز به دست آورده اید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *