انواع برنج, برنج نیمدانه معطر, محصولات

برنج نیمدانه معطر

برنج نیم دانه

شناخت انواع برنج نیازمند آشنایی با اصطلاحات و نام هایی است که معمولا افرادی آنها را بیشتر می دانند که با کشت و پرورش این گیاه شگفت انگیز آشنایی دارند. به عنوان نمونه، اصطلاحات مانند نیم دانه، لاشه یا سر لاشه، عطری یا معطر، هاشمی، طارم و موارد مشابه این، جزو اسامی هستند که می بایست در مورد آن ها دقت کافی را در نظر گرفت. در این حالت از یک طرف آشنایی به وجود آمده برای خرید محصول بهتر و مرغوب تر و شناخت بیشتر از برنج عرضه شده به مشتری کمک می کند، و از طرف دیگر در صورت شناخت جامع، در صورت بروز برخی از سو استفاده ها از طرف تعداد معدودی از فروشندگان سودجو، قادر به تشخیص و پیشگیری از آن خواهید بود. چرا که متاسفانه برخی از فروشندگان سعی در جعل اسامی داشته و با ترکیب برنج نا مرغوب که ظاهر آن شبیه برخی از انواع مرغوب برنج ایرانی است، تلاش می کنند تا صرفا به ازای فروش محصول سود اوری کلانی برای خود داشته باشند.

علاوه بر این موارد، شناخت انواع برنج نیازمند آشنایی با اصطلاحات است که تا حدودی تخصصی و مربوط به حوزه کشت و پرورش گیاه برنج می باشند و بهتر است به منظور خرید بهترین کیفیت و برنج مرغوب تا حدودی با این اصطلاحات و منشاء آنها آشنا باشید.

یکی از اصطلاحاتی که به صورت به طور مکرر استفاده می شود برنج نیم دانه است. این اصطلاح می تواند در ترکیب با اصطلاحاتی همچون عطری یا طارم به کار رود.

برنج نیم دانه عبارت است از محصولی که طی فرایند سفید شالیکوبی و سفید کردن دچار شکستگی می شود. به عبارت بهتر زمانی که برنج برای عملیات شالیکوبی و سفید کاری وارد دستگاه می گردد در مراحل پایانی ممکن است برخی از دانه های سفت تر شکسته شده و اندازه آنها تقریباً نیمی از اندازه دانه کامل را داشته باشد. این اتفاق معمولا به دلیل تیغه های سفید کاری دستگاه روی می دهد.

به این ترتیب هنگام خروج از دستگاه که تمامی دانه ها به وسیله الک غربال می شوند این دانه های نیمه به طور جداگانه جمع آوری شده و تحت عنوان برنج نیم دانه بسته بندی و فروخته می شوند.

بر خلاف تصور برخی که احتمال می دهند کیفیت برنج نیم دانه پایین تر باشد، تنها تفاوت برنج نیم دانه با دانه های برنج معمولی در ظاهر آن است. این موضوع صرفاً برای زمانی مدنظر قرار می گیرد که نیاز به پخت برنج و چلو در میهمانی های مجلل باشد در غیر این صورت برنج نیم دانه از نظر خواص ارزش غذایی و همچنین مواد و ویتامین ها و املاح تشکیل دهنده هیچ تفاوتی با برنج معمولی نخواهد داشت

برنج نیم دانه معطر که گاهی برنج نیم دانه عطری نیز خوانده می‌شود از جمله انواع نژاد های خوش عطر و بوی برنج هستند این موضوع که عطر و بوی برنج بر چه اساسی بهتر می شود بستگی به محل کشت و نوع پرورش گیاه برنج دارد همچنین نژاد اصلی گیاه برنج تاثیر بسزایی در کیفیت پخت و مرغوبیت آن خواهد داشت.

برنج نیم دانه از لحاظ خواص شبیه برنج معمولی دارای مقادیر قابل توجهی از کربوهیدرات است که منجر به ایجاد کالری بالا شده و فرآیندهای سوخت و ساز بدن را به پیش می برد. همچنین انواع ویتامین ب و املاح و مواد معدنی موجود در برنج، هنگام پخت، قابلیت جذب بالا تری پیدا کرده و نقش مفید خود را ایفا می کنند.

به دلیل اندازه کوچک تر دانه های برنج سطح تماس آنها هنگام پختن با آب موجود در قابلمه بیشتر بوده و در نتیجه به صورت یکنواخت تر و بهتری خواص خود را غذای مورد نظر  آزاد می ‌کند.

از طرف دیگر برنج نیم دانه معطر برای پخت انواع آش برنج و شله زرد و سوپ و غذاهای مکمل کودکان و بزرگسالان مانند شیر برنج بسیار کارایی داشته و می ‌تواند خوراکی لذیذ و مقوی تشکیل دهد.

برای خرید برنج نیم دانه عطری بهتر است به سراغ فروشگاه ها و مراکز عرضه برنج با حسن سابقه و اعتبار کافی مراجعه کنید. در این صورت می توانید نسبت به منشا و محل پرورش گیاه برنج اطمینان خاطر داشته و خرید کاملا منصفانه ای را تجربه کنید. قیمت برنج نیم دانه به دلیل اندازه کوچکتر دانه‌ ها و عدم استفاده در مجالس و مهمانی های رسمی به طور طبیعی از قیمت برنج معمولی به نسبت کمتر بوده و برای استفاده در سبد غذایی روزمره و پخته غذاهایی که نام برده شد بسیار مقرون به صرفه می باشد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *